جنگل‌های شمال

مقالاتی درباره جنگل‌های هیرکانی (خزری) در شمال ایران

 
دعوت یک پژوهشگر برای شناسایی سنگواره درخت ناشناخته
ساعت ٧:۱٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ امرداد ۱۳۸٦  

   

   یکی از کارشناسان ارشد سازمان جنگل ها ومراتع کشور که پارسال سنگواره قسمتی از تنه درختی ناشناس را در جنگلهای سوادکوه استان مازندران یافت با وجود رایزنی های گسترده  موفق به تعیین گونه آن نشد و از همه صاحب نظران داخلی و خارجی دعوت به همکاری کرد.

   بهرام دلفان اباذری در گفتگو با ایرنا گفت: برای تعیین قدمت سنگواره و نوع درخت، موضوع با سازمان زمین شناسی ، دانشکده علوم دانشگاه تهران ، پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ، سازمان میراث فرهنگی ، سازمان انرژی اتمی ، سازمان حفاظت محیط زیست ، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و  موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع در میان گذاشته شد ولی نتیجه قطعی به دست نیامد.

  وی افزود : سازمان انرژی اتمی با اعلام این که در این سنگواره کربن 14 وجود ندارد و از این طریق نمی توان سن آن را تعیین کرد ما را به سازمان میراث فرهنگی معرفی کرد.

دلفان اباذری در ادامه گفت : در سازمان میراث فرهنگی پژوهشکده ای است که در آن بر روی آثار تاریخی مطالعه می کنند ولی تمرکز کارشان در بخش سفال است و به نتیجه ای نرسیدیم.

  کارشناس ارشد سازمان جنگلها ومراتع کشور اظهار داشت: با این حال این پژوهشکده مراکزی را در شهر هامبورگ آلمان معرفی کرد و آنها خواستار فرستادن تکه ای از سنگواره برای آزمایش شدند.

  وی گفت: از طریق دکتر محمد حسین جزیره ای مطلع شدیم که خانم   فاطمه واعظ جوادی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، در رشته پالئوبوتانی (سنگواره شناسی گیاهی) تخصص دارد.

  به گفته دلفان اباذری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از دیدار با وی خواهان اطلاعاتی چند شد که برای ایشان فرستاده شد ولی تا کنون پاسخی داده نشده است.

  وی اظهار داشت : از آقای کامبیز پورطهماسی که متخصص چوب شناسی است برای شناسایی گونه این درخت دعوت شد که حاصلی نداشت (به توضیح آقای پورطهماسی در بخش نظر خوانندگان رجوع شود).

  دلفان اباذری گفت : به تازگی مطلع شدیم یک ایرانی به نام الیاس رمضانی مشغول تحصیل در آلمان در رشته «گرده شناسی» است و در صدد ایجاد ارتباط با ایشان هستیم.

  وی گفت : آقای معصومی در استان گلستان سنگواره ای مشابه یافته است ولی وضوح سنگواره ای  که  ما  یافته ایم  بیشتر است به نحوی که  دوایر سالیانه درخت  به خوبی  مشاهده می شود.

  دلفان اباذری تاکید کرد : در داخل کشور امکان تشخیص گونه و قدمت آن نیست و هر شخص  یا  مرکزی را  که بتواند  به ما  کمک کند دعوت به همکاری می کنیم.

  کارشناس ارشد سازمان جنگلها ومراتع کشور افزود : حدس اولیه ما این بود که سنگواره متعلق به گونه بلوط است ولی اکنون احتمال می دهیم از راسته «سیکادال ها» باشد که در این صورت قدمت جنگلهای شمال میلیون ها سال بیشتر می شود.

  گفتنی است سنگواره مورد نظر هم اکنون در معاونت مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگلها و مراتع در چالوس و در محفظه ای شیشه ای نگهداری می شود.

  کسانی که برای شناسایی  این سنگواره مایل به همکاری هستند می‌توانند از طریق نشانی ‪ ‬bahramdelfan@gmail.com  اقدام کنند. 
 
 
< head > < / head > < head > < / head >