جنگل‌های شمال

مقالاتی درباره جنگل‌های هیرکانی (خزری) در شمال ایران

 
تنوع زیستی در جنگل های شمال
ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٦  

جمعی از پژوهشگران و کارشناسان امور جنگل با اشاره به تنوع زیستی بالا درجنگل‌های شمال، بر لزوم توجه، تحقیق و پژوهش در این جنگل‌ها تاکید کردند.

به اعتقاد کارشناسان یکی از امتیازات جنگل‌های خزری در شمال ایران، داشتن تنوع زیستی بالاست و اگر این ویژگی دراین جنگل‌ها نبود، آسیب پذیری آن بیشتر می‌شد.

به گفته آنان تنوع زیستی در جنگل‌های شمال به تنهایی از جنگل‌های قاره اروپا بیشتر است.

برخی از پژوهشگران معتقدند یکی از عوامل پایداری اکوسیستم، تنوع زیستی، یعنی فراوانی و گوناگونی گونه‌های جاندار است.

برهمکنش زیست جانداران مختلف و تعادل بین آنها، حساسیت اکوسیستم را در برابر عوامل تنش، کم و مقاومت آن را زیادمی‌کند که یکی‌از امتیازات جنگل‌های شمال تنوع زیستی بالای آن است.

یکی از کارشناسان سازمان جنگل‌ها، مراتع وآبخیزداری کشور در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی بابیان اینکه وجود رشته کوه‌البرز سبب به وجود آمدن شرایطی خاص در منطقه شده است، گفت : در حدود ‪ ۳۰۰‬گونه درختی و درختچه‌ای در جنگل‌های شمال وجود دارد.

" محمود قنادکارسرابی " افزود: در جنگل‌های استوایی، در هرهکتار از جنگل ممکن است  ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ ‬گونه گیاهی دیده شود و هر چه به طرف قطب ها حرکت کنیم، تنوع زیستی کمتر می‌شود.

وی بیان داشت : در بین کشورهای هم عرض ایران ، جنگل‌های شمال ایران و شمال ترکیه که از عصر یخبندان به سلامت گذشتند بهترین محسوب می‌شوند.

قنادکارسرابی اضافه کرد : پس از پایان عصر یخبندان ، پیش روی جنگل به سمت اروپا، از جنگل‌های شمال ایران و ترکیه آغازشد و همین قدمت بیشتر سبب شده‌است که تنوع ژنتیکی درختان شمال ایران، بیشتر از درختان اروپا باشد.

این کارشناس جنگل افزود : بررسی درختان راش در جنگل‌های شمال نشان می‌دهد ، که تنوع ژنتیکی در راش‌های مناطق مرتفع بیشتر از میان بند است زیرا تنش در مناطق مرتفع زیادتر است.

وی با ذکر اینکه تنوع زیستی در سه بخش درون گونه‌ای، ژنتیکی و اکوسیستمی به چشم می‌خورد، گفت: در برخی کشورها تنوع میکروارگانیسم‌ها را نیز در نظر می‌گیرند.

قنادکار سرابی ادامه داد : در عرض جغرافیایی جنگل‌های شمال، این تعداد درخت و درختچه و گونه علفی عالی است و تعداد درختان و درختچه‌های جنگل‌های زاگرس با وجود مساحت بیشتر، ‪ ۱۶۵‬گونه و کمتراز جنگل‌های شمال است.

کارشناس سازمان جنگل‌ها و مراتع تاکید کرد : در مطالعات مربوط به تنوع زیستی جنگل در این سازمان، به جانوران توجه چندانی نمی‌شود واز طرف دیگر، سازمان حفاظت محیط زیست، گیاهان را نمی‌بیند و بهتر است این دوسازمان، یکی شوند.

پژوهشگران ، تنوع، فراوانی و گوناگونی گونه‌های گیاهی و جانوری و میکرو- ارگانیسم‌ها را در جامعه، تنوع زیستی آلفا و دراکوسیستم و بیوم، تنوع‌زیستی بتا و در کشور، تنوع زیستی گاما می‌نامند.

به گفته این پژوهشگران هرچه تنوع گونه‌ای بیشتر باشد، زنجیره‌های غذایی ، طولانی تر و شبکه های حیاتی، پیچیده‌تر و در نتیجه محیط  پایدارتر و دارای خود تنظیمی بالاتری است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر و چالوس به ایرنا گفت: جنگل‌های شمال کشور با تنوع خاص ژنتیکی یکی از بزرگ‌ترین منابع کشور محسوب می‌گردد.

" فرهنگ اسداللهی " افزود: ایران در بین کشورهای خاورمیانه از نظرگیاهی مقام خاصی دارد و از نظر تعداد گونه‌های چوبی و جوامع گیاهی و تنوع زیستی بسیار غنی است.

وی گفت : ایران همچون پلی، مناطق مختلف خاورمیانه و کشورهای همسایه را به یکدیگر متصل می‌کند و جنگل‌های خزری آن  در شمال ایران، جزء ناحیه‌رویشی اروپ - سیبری است.

اسداللهی تصریح کرد : رشته کوه‌البرز در قسمت‌های شمال غربی به کوه‌های ماورای قفقاز متصل شده تا جنگل‌های گلی داغ و بجنورد ادامه دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد نوشهر و چالوس گفت: این جنگل‌ها شامل دشت‌های آبرفتی، ساحل، تپه ماهور، ارتفاعات، پستی و بلندی ،یال ، دره، عوارض متعدد، همچنین رودخانه‌ها و ارتفاعات بلند است.

به گفته این استاد دانشگاه در جنگل‌های شمال ایران ، تعدادی از گونه‌های بومی و جوامع جنگلی خاص ، که باقیمانده دوران سوم زمین شناسی است ، دیده می‌شود.

اسداللهی ادامه داد : از نظر تنوع زیستی و اجتماعات گیاهی ، جنگل‌های خزری بسیار غنی است .

وی درباره محدوده ارتفاعی پراکنش این گونه‌ها توضیح داد : درختان و درختچه‌های خزری ازسطح دریا تا ارتفاع دو هزار و ‪ ۳۰۰‬متری انتشار دارد.

جنگل‌های شمال ‪ ۱/۸‬میلیون هکتار وسعت دارد و تنها جنگل تولیدی کشورمحسوب می‌شود.

این جنگل ها ‪ ۱۵‬درصد سطح جنگل‌های کشور و ‪ ۱/۱‬درصد  مساحت کشور را     در بر می گیرد. 
 
 
< head > < / head > < head > < / head >