یاسمن زرد

 

نام علمی:

Jasminum fruticans L. 1753

Jasminum syriacum Boiss. & Gaill. 1859

 

نام انگلیسی:

Jasmine, makebate, shrubby jasmine, yellow jasmine

نام‌های دیگر: یاس زرد (جنگل‌های شمال)، شِوِران (اَرَسباران/آذربایجان شرقی)

 

یاسَمَن زرد درختچه‌ای است همیشه سبز و راست (ایستاده) از تیرهٔ زیتون (Oleaceae) که بومی نواحی مدیترانه‌ای است و در اغلب جنگل‌های شمال ایران و در ارتفاعات میانی، در دره‌های هراز و چالوس و رودبار و لوشان و ارسباران دیده می‌شود و تا ارتفاع 2000 متری از سطح دریا بالا می‌رود و حتی در کتل تک چنار در خراسان و دربند تهران نیز دیده می‌روید.

برگ: متناوب، سه برگچه‌ای، به‌ندرت ساده؛ برگچه‌: واژ سرنیزه‌ای یا بیضوی به طول 1- 2 سانتی‌متر؛ گل‌آذین: گرزن انتهایی با 2- 5 گل؛ کاسهٔ گل: 4- 5 لَپی با لَپ‌های درفشی؛ جام گل: زرد قیفی شکل به طول 1- 2 سانتی‌متر. گل‌ آن در اواخر اردیبهشت ماه باز می‌شود. میوهٔ آن سته سیاه رنگ است و در پاییز می‌رسد.

 

پراکنش

ایران: گرگان (رادکان، اغلبِ ارتفاعات میان بند و تا حدی مرتفع جنگل‌های مخروبه)، مازندران (درهٔ چالوس، درهٔ هراز، کُجُور، اغلبِ ارتفاعات میان بند و تا حدی مرتفع جنگل‌های مخروبه)، گیلان (رودبار، بین لوشان و گردنهٔ کوهین)، آذربایجان شرقی (کَلیبَر، بین کَلیبَر و خدا آفرین)، خراسان (کتل یک چنار)، تهران (دربند).

جهان: سراسر نواحی مدیترانه‌ای، قفقاز، ایران، ترکمنستان.

 

منابع

1- ثابتی، حبیب‌ الله، 1382، جنگل‌ها درختان و درختچه‌های ایران، دانشگاه یزد، چ3، 806+ 64 ص.

2- مظفریان، ولی ‌الله، 1377، فرهنگ نام‌های گیاهان ایران، فرهنگ معاصر، چ2، 12+69+671 ص.

3. http://jeantosti.com/fleurs5/jasmin1.jpg

/ 2 نظر / 24 بازدید
ناصر

سلام. وبلاگ خیلی کاملی داری. منم یه وبلاگ ساختم در مورد طبیعته. خوشحال می شم سر بزنی بهم اگه مایل به تبادل لینک هستی حتماً خبرم کن

http://www.dendroworkshop.blogfa.com/ لطفا از وبلاگ کارگاه اموزشی گاهشناسی درختی و بوم شناسی درختی دانشگاه تهران دیدن فرمایید