مستندسازی جنگل های شمال

 

 نقاشی «دورنمای کلاردشت» اثر «محمد نقاش باشی» که گویا در سال 1330 ق (1291 ش) کشیده شده است و طبیعت اطراف روستای «طویدَره» کلاردشت را نشان می دهد. با تشکر از دکتر بهرام دِلفان اباذری که این تصویر را در اختیار بنده قرار داد. 

 درباره وضعیت جنگل های شمال حتی در 50 سال گذشته اطلاعات دقیقی در دست نیست و به همین دلیل برآوردهای کارشناسان نیز در این باره گوناگون است. این در حالی است که در متون تاریخی و ادبی اشارات فراوانی در توصیف مناطق مختلف جنگل های شمال وجود دارد. همچنین نقاشی ها و عکس های فراوانی از دوره قاجاریه و پهلوی به جای مانده که مهم ترین آنها مربوط به زمان ناصرالدین شاه قاجار است. وی چند بار به مازندران سفر کرد و به دلیل علاقه وافری که به عکس برداری داشت از این سفرها عکس های زیادی وجود دارد و چون در بسیاری از این عکس ها، زمان و مکان قید شده، سند ارزشمندی برای مستندسازی گذشته جنگل های شمال، به ویژه جنگل های جلگه ای است.

    در میان فیلم های سینمایی و مستند قدیمی نیز می توان تصاویری از جنگل های شمال یافت. از جمله فیلم مستند «مسافرت اعلی حضرت همایونی به مازندران» درباره سفر رضاخان به مازندران که به کارگردانی «خان بابا خان مُعتضدی» (1271- 1365) در سال 1310 ساخته شد.

    در زمان حاضر نیز همراهی عکاس و تصویربردار با کارشناسان جنگل و یا اقدام خود آنان در ثبت تصاویر لازم می نماید که این کار در حال رواج یافتن است ولی باید از حالت فعلی که بیشتر ذوقی است خارج گردد و نظام مند و حرفه ای تر شود. دو قطعه عکس که از یک زاویه، منطقه ای را قبل و بعد از جنگل کاری نشان بدهد گویاتر از هر توصیفی است. همچنین کارشناسان  در هنگام جنگل گردشی ممکن است به گونه و یا رویشگاه هایی با شرایط خاص برخورد کنند که ثبت تصویر آن لازم است.

 

منابع

 

1-       امید ، جمال، 1377، فرهنگ سینمای ایران ، نگاه ، 504 ص.

2-       جاودانی ، هما، 1381، سال شمار تاریخ سینمای ایران ، قطره ،436 ص. 

 

/ 7 نظر / 30 بازدید
سفیدی

خسته نباشی مطلب جالبی بود.

غلامرضا شمس

شهاب عزیز سلام . امیدوارم چون گذشته سرحال و قبراق باشی. وقت کردی یه سری هم به وب من سر بزن . موفق باشی[گل][لبخند]

کیومرث سفیدی

با مطلبی تحت عنوان" سرنوشت مشترک انسان و طبیعت "به روزم.

atefe

[قلب][دست][زبان]

atefe

واقعا خسته نباشید خیلی خوب بود[قلب]

رامین

https://www.eoearth.org/article/Caucasus_mixed_forests بلوط-غان-صنوبر-توسکا-مازو 81% راش کلا 74% pahnbarg % soozani barg19